X

Ada

Güney Afrika Devleti'nin bir temsilcisi olan leş kargası gardiyan açısından Winston ve John insan değil yanlızca bilmem kaç numaralı mahkumlardır. Terbiye edilmeleri ve yola getirmeleri gereken birer vahşi hayvanlardır onlar. Bu yüzden leş kargası gardiyan, insanlık onurlarını kırmak ve yok etmek için her türlü işkenceyi sistemli olarak mahkumlar üzerinde uygular. Nitekim oyun leş kargası gardiyanın mahkumlara hiçbir anlamı olmayan kumları zorbalıkla doldur- boşalt yaptırmasıyla başlar. Bu eylemin ne kadar anlamsız olduğunu bilirler ama ses çıkaramazlar. Güçlü olan leş kargası gardiyandır.

Hücrelerine döndüklerinde mahkumiyet öncesi yıllarını hayal eder John ve Winston. Deniz kenarında aileleri ile geçirdikleri günleri anımsarlar. Oysa burdaki kumsalın hayallerindeki kumsalla ilgisi yoktur. Güzel günleri geçirdikleri kumsal Ada'da hapishanede insana acı veren bir işkence gerçeğine dönüşür.

Oyunun temel amacı Güney Afrika Cumhuriyeti tarihinden yola çıkarak tüm totaliter rejimlerin birey üzerindeki baskısını anlatmaktır.