X

EL KAPISINDA

Dama takımının arasına sığdırdığı yaşamını kolunun altına alarak seneler önce el kapısına gelen; bir sığıntı, bir maskara, meteliksiz bir insan sıfatlarıyla varlığı tanınan, hep alay konusu olan, dünyaya tam anlamıyla sefalet içinde gelmiş Vasili Semyoniç Kuzovkin’in el kapısı’nda yaşadıkları ve yıllarca içinde saklamaya çalıştığı büyük sırrın çarpıcı öyküsü..

Uzun seneler Petersburg’da kaldıktan sonra tam yedi yıldır görmediği evine eşi Pavel Nikolayeviç Eletski ile birlikte dönen Olga Petrovna Eletski evine kavuşmuş olmanın mutluluğu ve heyecanı içindedir. Evin yeni efendisi olan Pavel Nikolayeviç Eletski evdeki ilk gününde yanındaki taşra hayatından sıkılmış komşu beylerle birlikte Kuzovkin’in insan onurunu kıracak şekilde alay edip eğlenmeye başlarlar. Bu durumdan rahatsız olan Kuzovkin sonunda kendisinde isyan edecek gücü bularak ayaklanır. Yıllarca içinde sakladığı büyük sırrı herkesin duyabileceği şekilde açıklar. Evin genç ve güzel hanımı Olga Petrovna’nın kendi kızı olduğunu söyler.

Bay Eletski’nin ısrarı üzerine Kuzovkin evi terk eder. Sonunda yıllardır bir sığıntı gibi yaşadığı el kapısı’ndan kendisini bularak ve Kızı Olga Petrovna’nın içten ve samimi sevgisini alarak çıkar.