X

TARİHÇEMİZ


1993 yılında yerleşik sahne düzenine geçen Antalya Devlet Tiyatrosu,seyircileriyle ilk olarak Kadı oyunuyla buluştu. Kadı’yı Lozan, öykülerden uyarlama Öykülerden Oyunlar izledi. Sıra arka arkaya sahnelenince 10 saati aşan Mezopotamya üçlemesine Mahmut ile Yezida, Taziye ve Geyikler Lanetler’e gelmişti.1994-1995 sezonunda da sahnelenmeye devam eden bu oyunlara Haneler, Barış, Samanyolu oyunları katıldı. Ağıt kavramından yola çıkarak oluşturulan kanava çerçevesinde doğaçlamalarla kotarılan Ağıt oyunu dans tiyatrosuna iyi bir örnekti. Yine bu yıl, deneysel bir çalışma olarak Shakespeare’in Hamlet’i farklı bir yorumla boş bir sahnede üç kişiyle oynandı.

Geriye bakıldığında nasıl geçtiği anlaşılmayan bu iki yılda tabii ki çocuklarda unutulmadı. Deniz kirliliğini gündeme getiren Mavi Masal ile Gozort çocukların beğenilerine sunuldu. Yeni sezonlarla birlikte yeni oyunlar da birbirini takip etti. 1995-96 sezonunda sazlı sözlü komedi Akide Şekeri, Danton’un Ölümü, Kadın ile Memur, Söz Veriyorum, Kadıncıklar sahne buldu. Bunların arasına çocuk oyunu olarak Gelin Yarışalım katıldı.

Alkışı bol olan oyunlar bir yıl sonra da yoluna devam etti. Bu oyunların Türk yazarlarına ait Akide Şekeri ile Kadıncıklar olması ilginçti. 1996-97 sezonunun diğer oyunları Karımla Evleniyorum, Söz Veriyorum, Bir Yastıkta,Fareler ve İnsanlar, çocuk oyunu olarak Şarkıcı, Sihirli Giysi oyunlarıydı.

1997-98 sezonunda çocuk oyunu Şarkıcı, Alacalı Şemsiye ile yer değiştirdi. Fareler ve İnsanlar da seyirciyle buluşmaya devam etti. Yeni oyunlar ise Anılar, Misafir, Hüznün Coşkusu, Eski Fotoğraflar oldu. Çocuklar yarının düzeyli tiyatro seyircisini oluşturacak varlıklardı. Onlara verilen önem, hafta içi okullarla iş birliğine gidilerek toplu oyun izlettirmeyle gösterildi. Artan talep üzerine çocuk oyunu sayısı da arttırıldı. 1998-99 sezonunda Savaş Düşlerimi Çaldı, Şifreli Köpek, Kül Kedisi’yle tiyatro çocuklarla ,çocuklar tiyatroyla birlikte oldu. Büyüklere yönelik oyunlar ise Biga, Ateşli Sabır, Batakhane Güzeli, Çiçu, Haydi Karına Koş’tu.

1999-2000 sezonunda Alacalı Şemsiye geri döndü. Bu oyun, Külkedisi ile dönüşümlü olarak perde açtı. Çizgi roman Abdülcambaz serüvenleri bu sefer insana insanla ulaştı. Othello oynamakla meşhur olan Otello Kamil’in hayatı, Otello Kamil oyunuyla gözler önüne serildi. Gulyabani’yle Hüseyin Rahmi Gürpınar anılırken, Çocuğum vodviliyle seyircilerin gülme ihtiyacı karşılandı.

2000-2001 sezonundaki Bir Ceza Avukatının Anıları, Anılar, Vahşi Doğa, Bütün Oğullarım, 2001-2002 sezonundaki Gugug Kuşu, Yalancı Aranıyor, Hadi Öldürsene Canikom, Ben Anadolu, Aslan Asker Şvayk, Uyuyan Güzel(Ç.O),2002-2003 sezonundaki, Külhanbeyi Operası, Guguk Kuşu, Hadi Öldürsene Canikom,Aslan Asker Şvayk,Uyuyan Güzel(Ç.O),Puntila Ağa İle Uşağı Matti,2003-2004 sezonundaki Roma Hamamı, Topor Parti, İki Kişilik Hırgür, Düdüklüde Kıymalı Bamya, Evet Evet, Harikalar Mutfağı(Ç.O) oyunlarıyla 11 Mayıs 2004 tarihine kadar gelindi. Bu tarih, Antalya Devlet Tiyatrosu için çok önemli bir tarihti. Antalya Devlet Tiyatrosu, Özel İdare Binası’ndaki kolonların patlaması sonucu bu tarihte sahnesini boşaltmak zorunda kaldı.

Bir anda sahnesiz salonsuz kalan Antalya Devlet Tiyatrosu, Antalya seyircisini tiyatrosuz bırakmamaya kararlıydı. Boş bulduğu uygun alanlarda provalarını yaptı. Devlet Opera Ve Balesi, Senfoniyle birlikte ortaklaşa ayın belli günlerinde Kültür Merkezini kullandı. Eskiye göre daha az temsil demekti bu. Çocuk oyunları ise Kepez Semtevi’ne kaydırıldı. 2004-2005, 2005-2006 sezonları Çok Bilen Çok Yanılır, Düdüklüde Kıymalı Bamya, Evet Evet, Paşaların Paşası, Nemrut, Andorecles İle Aslan(Ç.O), Yanlışlıklar Komedyası, Mikado’nun Çöpleri, Notre-Dame’ın Kamburu, Tankinivi Adası(Ç.O) oyunlarıyla bu şekilde geçildi. Eskiden olduğu gibi yine yurt içi ve yurt dışı turnelere devam edildi.
8 Temmuz 2006’da Haşim İşcan Kültür Merkezi açıldı. Bu merkezin salonlarından bir tanesi Antalya Devlet Tiyatrosu’na ayrıldı. Nitelikli tiyatro yapmaya uygun sahne ve koşulların oluşturulması için gerekli tadilatın başlatılıp bitirilmesi süreci içinde boş durmama kararı alındı. İki yeni oyunun, Gözlerimi Kaparım Vazifemi Yaparım, TV Yıldızı Eva’nın provaları başlatıldı.